Zdrowy rozwój stopy u dzieci – co robić, a czego unikać

Budowa stopy

Stopy pełnią w naszym organizmie wiele ważnych funkcji – dzięki nim utrzymujemy równowagę, są podporą dla całego ciała i umożliwiają nam poruszanie się. Mimo, że są stosunkowo niewielkie, składają się z 26 kości (to aż ¼ kości znajdujących się w całym naszym ciele), 33 stawów i 107 ścięgien i więzadeł, których praca powoduje ruch wielu mięśni. Te liczby robią wrażenie. Już niewielkie zaburzenia w zakresie współpracy tych elementów mają wpływ na funkcjonowanie całego układu ruchu. Z tego też względu nauka chodzenia i jego doskonalenie jest długim procesem, którego nie należy w jakikolwiek sposób przyspieszać.

Małe stopy jak chińska porcelana

Stopy przygotowują się do pełnienia swojej roli już w życiu płodowym, kiedy to malec porusza paluszkami, a prostując nogi sprawia wrażenie, jakby chciał znaleźć alternatywną drogę wyjścia z ciała mamy. Po urodzeniu proces przygotowania do nauki chodzenia nabiera tempa – dziecko porusza nogami, odpycha się, ssie paluszki, wykonuje szereg ruchów, na które niejednokrotnie patrzymy z niedowierzaniem. Dlatego tak ważne jest, by w tym okresie szczególnie zwrócić uwagę na to, by stopy nie były niczym skrępowane.

 Warto tu od razu powiedzieć, że stopa dziecka nie jest miniaturą stopy osoby dorosłej. I nie dotyczy to tylko wyglądu, ale przede wszystkim budowy. Jest szersza w palcach, wąska w pięcie i jest zbudowana głównie z tkanki chrzęstnej, a więc jej struktury są delikatne i miękkie, podatne na zniekształcenia, gdyż bardzo łatwo dopasowują się do niekorzystnych warunków (np. za małych i zbyt wąskich butów). Nie rosną też równomiernie i może się zdarzyć, że w krótkim czasie przeskoczą o dwa rozmiary. Również ścięgna i więzadła są bardziej plastyczne, ponieważ zawierają więcej kolagenu. To sprawia, że ich możliwości adaptacji, a także zakres ruchu są bardzo duże, a jednocześnie są bardzo wrażliwe i podatne na uszkodzenia. Cała podeszwa stopy jest pokryta tkanką tłuszczową, co sprawia, że nie jest wysklepiona, jak u osoby dorosłej i dziecko stawia na podłożu całą stopę. Stanowi ona również świetną izolację od zimnego podłoża i chroni przed przemarznięciem.

dziewczynka w bucikach attipas

Czego potrzebuje zdrowa stopa?

Musi minąć sporo czasu, zanim wszystkie struktury stopy skostnieją i przyjmą swój ostateczny kształt. To wszystko, co spotka je w tym czasie, będzie miało dla nich kluczowe znaczenie. Dlatego warto wiedzieć co służy, a co przeszkadza stopie w jej prawidłowym rozwoju.

Być może miniatura dorosłego trampka wygląda na małej stópce niezwykle uroczo, jednak zakładana regularnie może źle wpływać na rozwój stopy, która, aby prawidłowo się rozwijać, potrzebuje ruchu, przestrzeni i doświadczeń z różnego typu podłożem. Dlatego ważne jest, żeby dziecko jak najczęściej dotykało podłoża bosymi stopami. Znajdujące się na nich receptory nerwowe odbierają sygnały z podłoża i „uczą” stopy odpowiedniego zachowania. Im twardsze podłoże, tym łatwiej utrzymać równowagę, dlatego dziecko podczas nauki chodzenia powinno poruszać się po twardym podłożu jak najczęściej.

bose stopy na kamieniach

Mówiąc o ruchu trzeba podkreślić, że dziecko powinno mieć możliwość nieskrępowanego poruszania się, swobody. Każde unieruchomienie w leżaczku, chodziku, utrudnia zaspokojenie tej potrzeby i może opóźniać naukę.

Oprócz ruchu, do prawidłowego rozwoju stopy potrzebne jest również obciążenie – dlatego należy unikać prowadzania dzieci podtrzymując je pod paszkami albo wsadzania do chodzików,  które uczą nienaturalnych wzorców ruchowych, mogą opóźniać samodzielne chodzenie i przyczyniać się do powstawania wad stóp. Nie mówiąc o tym, że „ułatwiając” w ten sposób pracę stopom dokładamy obciążenie innym stawom i kręgosłupowi.

Jeśli już musimy założyć dziecku buty, ich kształt powinien odpowiadać fizjologii i potrzebom stopy. Szersza przednia część i utrzymywana przez niski zapiętek pięta, dopasowanie w śródstopiu, cienka i elastyczna (zginająca się w 1/3 długości, jak również po przekątnej), antypoślizgowa podeszwa, niska cholewka, możliwość dopasowania buta do tęgości stopy – to cechy odpowiedniego obuwia dla dziecka. Wszystkie te cechy ma obuwie Attipas, które zostało zaprojektowane właśnie w trosce o małe stopy, ich komfort, wygodę i zdrowy rozwój. Mają wszystkie cechy, które powinien mieć odpowiedni but, a przy tym dają dziecku doświadczenia najbardziej zbliżone do chodzenia boso.

Młodym rodzicom może wydawać się, że trzeba tak dużo robić, by zadbać o zdrowy rozwój ruchowy dziecka. A tymczasem wystarczy nie przeszkadzać. Zabawy podłogowe, bose stopy to minimalny wysiłek dla rodzica, a dają maksymalny efekt.

chłopiec w bucikach attipas

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

#attipasoriginals – czyli oryginalne buty dla dzieci Attipas, a podróbki

Attipas, czyli kultowa marka rewolucyjnych butów dla małych dzieci powstała w Korei Południowej. To właśnie tam, po siedmiu intensywnych badaniach nad budową stopy dziecka, a przy współpracy z…

Płaskostopie u dzieci – kiedy diagnozować i jak zapobiegać?

Cały układ ruchu u człowieka jest systemem naczyń połączonych. Nieprawidłowości pojawiające się w jednym miejscu systemu zaburzają jego całkowite funkcjonowanie. Im człowiek starszy, tym problemy wynikające z nieleczonych wad pogłębiają się, powodując ból i trudności w poruszaniu się.

Kapcie dla dziecka – czy są potrzebne? Jakie wybrać?

Gdy sięgam pamięcią do dzieciństwa, w moim domu (jak i w domach rodziny i znajomych) były kapcie. Dla dorosłych, dla dzieci, specjalne kapcie dla gości, o które sami się upominali.

Jakie buty wybrać dla dziecka z wysokim podbiciem?

Rynek obuwia dziecięcego zachwyca różnorodnością rozwiązań i pomysłowością designu. Niektórzy, wybierając obuwie dla pociechy, sugerują się głównie jego wyglądem, ale na szczęście coraz więcej rodziców zwraca uwagę również na te cechy obuwia, które nie przeszkodzą stopom dziecka zdrowo się rozwijać. But należy dobierać do kształtu i charakterystyki stopy!

Zdrowy rozwój stopy u dzieci – co robić, a czego unikać

Stopy pełnią w naszym organizmie wiele ważnych funkcji – dzięki nim utrzymujemy równowagę, są podporą dla całego ciała i umożliwiają nam poruszanie się.

Pin It on Pinterest

Share This