Jakie buty wybrać dla dziecięcej stopy z wysokim podbiciem?

Rynek obuwia dziecięcego zachwyca różnorodnością rozwiązań  i pomysłowością designu. Niektórzy, wybierając pierwsze buciki dla pociechy, sugerują się głównie jego wyglądem, ale na szczęście coraz więcej rodziców zwraca uwagę również na te cechy obuwia, które nie przeszkodzą stopom dziecka zdrowo się rozwijać. But należy dobierać do kształtu i charakterystyki stopy!

Oprócz elastyczności podeszwy i miejsca na swobodne poruszanie palcami trzeba wziąć pod uwagę również możliwość dopasowania do tęgości stopy, a także do wysokości podbicia. Jeśli dziecko ma szczupłą, normalnie wysklepioną stopę, mamy szansę na szybkie odnalezienie buta idealnego. Problem pojawia się wtedy, gdy stopa jest szersza i wyżej wysklepiona.

Test „mokrej stopy”

Jak sprawdzić wysklepienie stopy u swojego dziecka? Najprościej jest zrobić test „mokrej stopy”. Zmoczona w wodzie stopę stawiamy na kartce i obserwujemy jakiej wielkości jest wcięcie od wewnętrznej strony. Jeśli niewielkie – malec ma normalną stopę. Jeśli wyżłobienie jest głębokie, najpewniej mamy do czynienia z wysokim podbiciem. Jeśli natomiast wcięcia nie ma w ogóle, musimy skonsultować się z ortopedą lub fizjoterapeutą, który sprawdzi, czy nie pojawił się problem płaskostopia.

dziewczynka w bucikach attipas

Jakie buty dla starszego dziecka z wysokim podbiciem?

Jeśli już wiemy, że stopa dziecka jest wysoko wysklepiona, możemy zacząć poszukiwania odpowiedniego buta. Najlepiej w takiej sytuacji sprawdzą się buty, których górna część może być regulowana za pomocą rzepów lub sznurowadeł. Dobrze byłoby, żeby zastosowany materiał był choć trochę elastyczny i miał możliwość dopasowania do stopy. Jeśli takiej możliwości nie będzie, nie uda się dobrać odpowiedniego rozmiaru, a stopa w zbyt dużym bucie pracuje inaczej. Podczas chodzenia dziecko może przesuwać stopy po ziemi, zamiast je unosić, nie mówiąc już o potykaniu się i zsuwaniu ze stóp. W takiej sytuacji stopa przesuwa się do przedniej części buta, dziecko odczuwa dyskomfort i nie może poruszać palcami, a tył buta zostaje „pusty”.

Attipasy – idealne buciki dla dzieci z wysokim podbiciem

Należy pamiętać, że wysokie podbicie można zaobserwować również u małego dziecka, którego stopa, ze względu na obecność tzw. poduszki tłuszczowej na spodzie stopy, nie zostawia wyżłobienia po odbiciu na kartce. W takiej sytuacji dziecko może odczuwać duży dyskomfort podczas używania źle dobranego obuwia, a wynik testu nie znajdzie tutaj zastosowania. Co zrobić w tej sytuacji? Jakie buty wybrać?

Na rynku nie ma zbyt wielu rozwiązań takiego problemu. Sznurowane buty łatwo rozwiązać, a rzepy często bywają zbyt krótkie (wiem z doświadczenia). Z pomocą przychodzą Attipasy. Dzięki elastycznej, bawełnianej skarpetce dopasowują się zarówno do szczupłej, jak i tęgiej stopy. Nie ma również problemu z wysokim podbiciem, a jednocześnie but jest dopasowany w śródstopiu, pięta utrzymywana jest w odpowiednim miejscu dzięki podwyższonemu zapiętkowi, a ułożone promieniście paluszki mają dużo miejsca, by swobodnie się poruszać. Do tego nie trzeba iść na kompromis pod względem wyglądu buta – Attipasy dostępne są w wielu wzorach i kolorach, można je dobrać i do eleganckich, i do codziennych stylizacji. Sprawdzą się jako kapcie, a także buty na zewnątrz. Można je wyprać w pralce, co jest niewątpliwie dużym atutem.

chłopiec w bucikach attipas

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

#attipasoriginals – czyli oryginalne buty dla dzieci Attipas, a podróbki

Attipas, czyli kultowa marka rewolucyjnych butów dla małych dzieci powstała w Korei Południowej. To właśnie tam, po siedmiu intensywnych badaniach nad budową stopy dziecka, a przy współpracy z…

Płaskostopie u dzieci – kiedy diagnozować i jak zapobiegać?

Cały układ ruchu u człowieka jest systemem naczyń połączonych. Nieprawidłowości pojawiające się w jednym miejscu systemu zaburzają jego całkowite funkcjonowanie. Im człowiek starszy, tym problemy wynikające z nieleczonych wad pogłębiają się, powodując ból i trudności w poruszaniu się.

Kapcie dla dziecka – czy są potrzebne? Jakie wybrać?

Gdy sięgam pamięcią do dzieciństwa, w moim domu (jak i w domach rodziny i znajomych) były kapcie. Dla dorosłych, dla dzieci, specjalne kapcie dla gości, o które sami się upominali.

Jakie buty wybrać dla dziecka z wysokim podbiciem?

Rynek obuwia dziecięcego zachwyca różnorodnością rozwiązań i pomysłowością designu. Niektórzy, wybierając obuwie dla pociechy, sugerują się głównie jego wyglądem, ale na szczęście coraz więcej rodziców zwraca uwagę również na te cechy obuwia, które nie przeszkodzą stopom dziecka zdrowo się rozwijać. But należy dobierać do kształtu i charakterystyki stopy!

Zdrowy rozwój stopy u dzieci – co robić, a czego unikać

Stopy pełnią w naszym organizmie wiele ważnych funkcji – dzięki nim utrzymujemy równowagę, są podporą dla całego ciała i umożliwiają nam poruszanie się.

Pin It on Pinterest

Share This