Attipasowe pomysły na nudę, czyli 6 prostych prac plastycznych, do wykonania z dzieckiem w domu

W przyrodzie coraz więcej oznak wiosny, wszystko powoli budzi się do życia. I mimo tego, że naszej codzienności daleko do normalności, warto pielęgnować to, co nas do niej zbliża. Przed nami trudne dni – zdalna praca, dzieci w domu, za chwilę Święta. Dla mnie największym wyzwaniem w tym okresie jest pogodzenie ze sobą wszystkich ról (mamy, żony, pracownika) i zachowanie przy tym zdrowia psychicznego. Podrzucam więc kilka pomysłów na proste prace plastyczne w tematyce wiosenno-wielkanocnej, które mogą zająć dzieci na kilka chwil, a Wam podarować ekstra czas na pracę lub odpoczynek. 

Wszystkie prace robiłam razem z moją trzylatką. Im więcej kreatywnych gadżetów, tym lepsza zabawa. Minialistom potrzebny będzie papier kolorowy, nożyczki, blok techniczny, flamastry/kredki i klej. Poniżej znajdziecie szczegółowe instrukcje wykonania i efekty kolejnych kroków. Tak naprawdę to raczej wskazówki niż instrukcje. Ogranicza Was jedynie wyobraźnia. Można wykorzystać kolorowe gazety zamiast kolorowego papieru, ryż, makaron. Dobrej zabawy!

  1. Okrągłe kurczaki 

Potrzebne będą:

– papier kolorowy

– coś okrągłego do odrysowania kształtu (kubek, miseczka, płyta cd)

– nożyczki

– klej do papieru

– kredki/flamastry

Najmłodsze dzieci będą potrzebować pomocy rodziców przy wycięciu okrągłego kształtu kurczaka i przecięciu go po promieniu. Z całą resztą na pewno świetnie sobie poradzą. Do odrysowania kształtu użyłam formy do pierogów.

  1. Zajączki z odrysowanej dłoni

 Potrzebne będą:

– kolorowy papier

– ołówek, kredki/flamastry

– nożyczki

Na kartce papieru odrysowujemy dłoń dziecka. Wycinamy jej kształt, z pominięciem środkowego palca. Najmniejszy palec i kciuka zaginamy do środka – w ten sposób powstaną łapki zajączka. Pozostaje jedynie narysować oczy, noski i nasze zajączki są gotowe do zabawy.

  1. Podstawki na pisanki

 Potrzebne będą:

– kolorowy papier

– nożyczki

– klej

– flamastry/kredki

– opcjonalnie ruchome oczy, małe pompony

Z kolorowego papieru wycinamy paski szerokości około 5-6cm oraz uszy. W połowie paska, na środku, rysujemy lub naklejamy oczy, nos, wąsiki, łapki. Sklejamy krawędzie paska tak, by powstał z niego pierścien. W pobliżu miejsca sklejenia naklejamy uszy. I podstawka na pisankę gotowa.

  1. Wieniec z pisanek

 Potrzebne będą:

– kolorowy papier

– kartka z bloku technicznego lub kawałek tektury

– coś okrągłego do odrysowania kształtu (dwie średnice)

– szablon jajka

– nożyczki

– klej

– taśma klejąca

– sznurek/wstążka

– opcjonalnie ozdoby takie jak piórka, małe kokardki

Na sztywnej kartce lub kawałku tektury odrysowujemy dwa okrągłe kształty, o różnych średnicach. Wycięty okrąg z dziurką będzie podstawą naszego wieńca. Szablon jajka można zrobić rysując jego kształt na kartce z bloku technicznego lub tektury. Następnie szablon odrysowujemy na kolorowych kartkach i wycinamy. Liczba pisanek będzie zależała od wielkości wieńca. Można samemu ozdobić wycięte jajka, wykorzystując do tego różne techniki i materiały (np. kolorową posypkę na klej, wstążki, naklejki, guziki – oczywiście im twardsza ozdoba, tym grubsza musi być pisanka). Na koniec pisanki naklejamy promieniście na wieniec, a z tyłu mocujemy zawieszkę – u mnie jest to kawałek wstążki przyklejony taśmą klejącą. Przy cięższym wieńcu można przewlec sznurek lub kawałek włóczki. Wieniec można dodatkowo ozdobić, np. piórkami.

  1. Mega pisanka

 Potrzebne będą:

– kartka z narysowaną pisanką

– pompony kreatywne różniej wielkości

– klamerki do bielizny

– farby (plakatowe/akrylowe, najlepiej w pojemniczkach lub wyciskane z tubki)

– opcjonalnie: jeśli nie masz pomponów również w tym projekcie można wykorzystać dowolne techniki i materiały do ozdobienia naszej mega pisanki – naklejki, pieczątki, guziki, własne palce maczane w farbie

Klamerki w tym projekcie to uchwyty do pomponów, które będziemy zamaczać w farbie. Pompony różnej wielkości będą fajnym urozmaiceniem. Sami zdecydujcie ile kolorów użyjecie. Powiem Wam, że ten projekt zaangażował moją trzylatkę na dobre 15 minut, więc jak dla mnie – wieczność 😉

  1. Zajączek

 Potrzebne będą:

– kolorowy blok techniczny lub kawałek tektury

– nożyczki

– klej

– kredki/flamastry

– opcjonalnie mały pompon, druciki kreatywne

 To najłatwiejszy na świecie pomysł na zajączka. Moja trzylatka zrobiła swojego od początku do końca sama. Wystarczy na kartce z bloku technicznego narysować kształt zajączka, wyciąć i przykleić na drugą kartkę. Frajdą jest już samo wycinanie i klejenie. Następnie wyciętego zajączka trzeba ozdobić. U nas za nos posłużył pompon, a za wąsiki – druciki kreatywne. Czyż nie wyszło pięknie?

Mam nadzieję, że udało mi się Was zainspirować i że chociaż jeden z opisanych powyżej pomysłów spróbujecie wykonać w domu. Z chęcią obejrzymy rezultaty – możecie je wysłać do szufladki na Insta lub na Facebooku. Możecie również opublikować na swoim profilu z hasztagiem #attipasowepomysłynanudę.

Życzę sobie i Wam, abyśmy trwali w zdrowiu i żebyśmy mogli jak najszybciej cieszyć się wiosną.

Poprzednie wpisy

0 Komentarzy

Twoje zdanie jest dla nas ważne. Podziel się opinią odnośnie artykułu.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pin It on Pinterest

Share This