Attipasowe pomysły na nudę, czyli 6 prostych prac plastycznych, do wykonania z dzieckiem w domu

W przyrodzie coraz więcej oznak wiosny, wszystko powoli budzi się do życia. I mimo tego, że naszej codzienności daleko do normalności, warto pielęgnować to, co nas do niej zbliża. Przed nami trudne dni – zdalna praca, dzieci w domu, za chwilę Święta. Dla mnie największym wyzwaniem w tym okresie jest pogodzenie ze sobą wszystkich ról (mamy, żony, pracownika) i zachowanie przy tym zdrowia psychicznego. Podrzucam więc kilka pomysłów na proste prace plastyczne w tematyce wiosenno-wielkanocnej, które mogą zająć dzieci na kilka chwil, a Wam podarować ekstra czas na pracę lub odpoczynek. 

Wszystkie prace robiłam razem z moją trzylatką. Im więcej kreatywnych gadżetów, tym lepsza zabawa. Minialistom potrzebny będzie papier kolorowy, nożyczki, blok techniczny, flamastry/kredki i klej. Poniżej znajdziecie szczegółowe instrukcje wykonania i efekty kolejnych kroków. Tak naprawdę to raczej wskazówki niż instrukcje. Ogranicza Was jedynie wyobraźnia. Można wykorzystać kolorowe gazety zamiast kolorowego papieru, ryż, makaron. Dobrej zabawy!

  1. Okrągłe kurczaki 

Potrzebne będą:

– papier kolorowy

– coś okrągłego do odrysowania kształtu (kubek, miseczka, płyta cd)

– nożyczki

– klej do papieru

– kredki/flamastry

Najmłodsze dzieci będą potrzebować pomocy rodziców przy wycięciu okrągłego kształtu kurczaka i przecięciu go po promieniu. Z całą resztą na pewno świetnie sobie poradzą. Do odrysowania kształtu użyłam formy do pierogów.

  1. Zajączki z odrysowanej dłoni

 Potrzebne będą:

– kolorowy papier

– ołówek, kredki/flamastry

– nożyczki

Na kartce papieru odrysowujemy dłoń dziecka. Wycinamy jej kształt, z pominięciem środkowego palca. Najmniejszy palec i kciuka zaginamy do środka – w ten sposób powstaną łapki zajączka. Pozostaje jedynie narysować oczy, noski i nasze zajączki są gotowe do zabawy.

  1. Podstawki na pisanki

 Potrzebne będą:

– kolorowy papier

– nożyczki

– klej

– flamastry/kredki

– opcjonalnie ruchome oczy, małe pompony

Z kolorowego papieru wycinamy paski szerokości około 5-6cm oraz uszy. W połowie paska, na środku, rysujemy lub naklejamy oczy, nos, wąsiki, łapki. Sklejamy krawędzie paska tak, by powstał z niego pierścien. W pobliżu miejsca sklejenia naklejamy uszy. I podstawka na pisankę gotowa.

  1. Wieniec z pisanek

 Potrzebne będą:

– kolorowy papier

– kartka z bloku technicznego lub kawałek tektury

– coś okrągłego do odrysowania kształtu (dwie średnice)

– szablon jajka

– nożyczki

– klej

– taśma klejąca

– sznurek/wstążka

– opcjonalnie ozdoby takie jak piórka, małe kokardki

Na sztywnej kartce lub kawałku tektury odrysowujemy dwa okrągłe kształty, o różnych średnicach. Wycięty okrąg z dziurką będzie podstawą naszego wieńca. Szablon jajka można zrobić rysując jego kształt na kartce z bloku technicznego lub tektury. Następnie szablon odrysowujemy na kolorowych kartkach i wycinamy. Liczba pisanek będzie zależała od wielkości wieńca. Można samemu ozdobić wycięte jajka, wykorzystując do tego różne techniki i materiały (np. kolorową posypkę na klej, wstążki, naklejki, guziki – oczywiście im twardsza ozdoba, tym grubsza musi być pisanka). Na koniec pisanki naklejamy promieniście na wieniec, a z tyłu mocujemy zawieszkę – u mnie jest to kawałek wstążki przyklejony taśmą klejącą. Przy cięższym wieńcu można przewlec sznurek lub kawałek włóczki. Wieniec można dodatkowo ozdobić, np. piórkami.

  1. Mega pisanka

 Potrzebne będą:

– kartka z narysowaną pisanką

– pompony kreatywne różniej wielkości

– klamerki do bielizny

– farby (plakatowe/akrylowe, najlepiej w pojemniczkach lub wyciskane z tubki)

– opcjonalnie: jeśli nie masz pomponów również w tym projekcie można wykorzystać dowolne techniki i materiały do ozdobienia naszej mega pisanki – naklejki, pieczątki, guziki, własne palce maczane w farbie

Klamerki w tym projekcie to uchwyty do pomponów, które będziemy zamaczać w farbie. Pompony różnej wielkości będą fajnym urozmaiceniem. Sami zdecydujcie ile kolorów użyjecie. Powiem Wam, że ten projekt zaangażował moją trzylatkę na dobre 15 minut, więc jak dla mnie – wieczność 😉

  1. Zajączek

 Potrzebne będą:

– kolorowy blok techniczny lub kawałek tektury

– nożyczki

– klej

– kredki/flamastry

– opcjonalnie mały pompon, druciki kreatywne

 To najłatwiejszy na świecie pomysł na zajączka. Moja trzylatka zrobiła swojego od początku do końca sama. Wystarczy na kartce z bloku technicznego narysować kształt zajączka, wyciąć i przykleić na drugą kartkę. Frajdą jest już samo wycinanie i klejenie. Następnie wyciętego zajączka trzeba ozdobić. U nas za nos posłużył pompon, a za wąsiki – druciki kreatywne. Czyż nie wyszło pięknie?

Mam nadzieję, że udało mi się Was zainspirować i że chociaż jeden z opisanych powyżej pomysłów spróbujecie wykonać w domu. Z chęcią obejrzymy rezultaty – możecie je wysłać do szufladki na Insta lub na Facebooku. Możecie również opublikować na swoim profilu z hasztagiem #attipasowepomysłynanudę.

Życzę sobie i Wam, abyśmy trwali w zdrowiu i żebyśmy mogli jak najszybciej cieszyć się wiosną.

#attipasoriginals – czyli oryginalne buty dla dzieci Attipas, a podróbki

Attipas, czyli kultowa marka rewolucyjnych butów dla małych dzieci powstała w Korei Południowej. To właśnie tam, po siedmiu intensywnych badaniach nad budową stopy dziecka, a przy współpracy z…

Płaskostopie u dzieci – kiedy diagnozować i jak zapobiegać?

Cały układ ruchu u człowieka jest systemem naczyń połączonych. Nieprawidłowości pojawiające się w jednym miejscu systemu zaburzają jego całkowite funkcjonowanie. Im człowiek starszy, tym problemy wynikające z nieleczonych wad pogłębiają się, powodując ból i trudności w poruszaniu się.

Kapcie dla dziecka – czy są potrzebne? Jakie wybrać?

Gdy sięgam pamięcią do dzieciństwa, w moim domu (jak i w domach rodziny i znajomych) były kapcie. Dla dorosłych, dla dzieci, specjalne kapcie dla gości, o które sami się upominali.

Jakie buty wybrać dla dziecka z wysokim podbiciem?

Rynek obuwia dziecięcego zachwyca różnorodnością rozwiązań i pomysłowością designu. Niektórzy, wybierając obuwie dla pociechy, sugerują się głównie jego wyglądem, ale na szczęście coraz więcej rodziców zwraca uwagę również na te cechy obuwia, które nie przeszkodzą stopom dziecka zdrowo się rozwijać. But należy dobierać do kształtu i charakterystyki stopy!

Zdrowy rozwój stopy u dzieci – co robić, a czego unikać

Stopy pełnią w naszym organizmie wiele ważnych funkcji – dzięki nim utrzymujemy równowagę, są podporą dla całego ciała i umożliwiają nam poruszanie się.

Twoje zdanie jest dla nas ważne. Podziel się opinią odnośnie artykułu.

Pin It on Pinterest

Share This